Igény és bizalom – Szociális képzések 2017-től

Igény és bizalom – Szociális képzések 2017-től

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Orosz Gábor Viktor
Az Isten iróniája címet adta Thomas Meyer a politikai nyilvánosság és az európai országok kapcsolatát vizsgáló, 2006-ban megjelent tanulmányának (Die Ironie Gottes. Die politische Kultur der Moderne zwischen Resakralisierung und Religiotainment. In: Tobias Mörschel [szerk.]: Macht Glaube Politik? Religion und Politik in Europa und Amerika. V&R, Göttingen, 2006, 61–83.). Ebben azt az alaptételt képviseli, hogy miközben az egyházhoz kötött hitélet számottevően csökken, úgy tűnik, egyre inkább növekszik az igény az egyház nyilvános véleményalkotása és karitatív munkája iránt, amelyet az irányukban megjelenő bizalom motivál.

Az említett tendencia hazánkban is megfigyelhető, és ez a tény nem csupán az egyházi struktúra reflexív modernizációját követeli meg, hanem az Evangélikus Hittudományi Egyetemen folyó új szakok és szakirányok indítását is. Az egyházunk országos irodája diakóniai osztálya vezetőjének, Buda Annamáriának a nevével fémjelzett sikeres pályázat megteremtette annak lehetőségét, hogy a hittudományi egyetemen 2017-ig létrejöhessen a – tervek szerint – Társadalmi Tanulmányok Intézete elnevezésű egység.

Ennek köszönhetően az egyetem majd ötszáz éves történetében először indulhat világi képzés, amely nem csupán nyitás, hanem a keresztény értékekkel átszőtt szociális munka iránti igényre adott válasz is egyben.

Az intézet a következő képzéseket kínálja majd fel: szociális munka BA, diakónus szakirányú továbbképzés és szociális menedzser szakirányú továbbképzés felsőfokú végzettséggel rendelkező intézményvezetőknek, valamint szociális menedzser MA képzés. A CooSpace online oktatási rendszer segítségével pedig lehetőség adódik az e-learning, azaz a távoktatás indítására is.

A részben az egyetem oktatóinak, de elsősorban külsős szakembereknek a bevonásával megvalósuló képzések olyan szakembereket bocsátanak ki, akik a társadalmi problémák megelőzésében, illetve kezelésében vállalnak részt.

Ez jelenthet egyházi vagy állami fenntartásban működő otthonokban, hajléktalanszállókon, anyaóvókban, valamint drogprevenciós, kórházi, illetve menekültek körében végzett munkát.

Az induló képzések során a hallgatók társadalom- és szociálpolitikai, pszichológiai, jogi, igazgatási, egészségügyi és pedagógiai, valamint teológiai ismereteket sajátítanak el, ezek szociális munkára vonatkozó vetületeivel ismerkednek meg. A szociális munkához kapcsolódó elméleti képzés mellett nem hiányozhat a gyakorlati képzés sem, amelynek jelentős számú diakóniai intézményünk ad majd helyet.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!