Az egyházak közösségi küldetéséhez hozzátartozik, hogy kimondják és képviseljék az igazságot - hangsúlyozta Áder János.
A párizsi klímacsúcson minden eddiginél többen fogalmazták meg aggodalmaikat a Föld jövőjével, „teremtett világunk sorsával kapcsolatban”. Ferenc pápa enciklikában szólt „közös otthonunk megóvásáról, a pusztulás megállításáról, arról, hogy a fenntarthatóság immáron nem lehetőség, hanem a túlélés feltétele. Egyszerre ökológiai, technológiai, gazdasági, szociális kérdés, és legfőképpen erkölcsi kötelesség” - fogalmazott az államfő.
„A természeti környezet közjó, az egész emberiség öröksége, és mindenki felelősséggel tartozik érte” - idézte Ferenc pápa Laudato Si' kezdetű enciklikáját, hozzátéve, hogy nemcsak a katolikus egyházfő, hanem a világ más vallási vezetői is felemelték szavukat a környezetvédelem mellett.
Áder János felidézte: júliusban negyven vallási vezető gyűlt össze Párizsban, hogy a klímatanácskozás leendő helyszínén minél több embert megszólítson, és a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés ügye mellé állítson.
A találkozó résztvevői „elvont moralizálás helyett” mindenkit arra buzdítottak, tegye föl magának a kérdést: „Miért fontos ez nekem?” A tanácskozók így kívánták érzékeltetni, hogy a környezet iránti felelősség kulcsa a személyes felelősség - tette hozzá.
Áder János kitért arra is, hogy párizsi klímacsúcs tétje hatalmas, „de van okunk a bizakodásra”.
December a sötétség felett győzelmet arató fény hónapja, amikor gyertyák gyúlnak az otthonokban, a templomokban és a köztereken, adventi koszorúkon és a kilencágú hanukiákon. Mindenhol azt üzenve, hogy a fény, a világosság ezúttal is erősebb lesz a sötétségnél, és új élet veszi kezdetét - mondta az államfő.
Áder János végül megköszönte a magyarországi egyházaknak, „hogy segítenek megmutatni: nemcsak megoldandó problémáink vannak, hanem okunk is az örömre, az ünnepre”.
„Bízom abban, hogy hitük társadalmi tanításához hűen”, az egyházak segítenek, hogy „minél többen átérezzék a közös otthonunk iránti felelősséget”, hiszen - ahogy már számtalanszor -, „most is az egyházi közösségek lehetnek a közjóról folytatott párbeszéd kovászai” - fogalmazott a köztársasági elnök.