Lutheránus lelkészi útjelzők – Újabb kötete jelent meg a díszpolgári címmel kitüntetett dr. Barcza Bélának

Lutheránus lelkészi útjelzők – Újabb kötete jelent meg a díszpolgári címmel kitüntetett dr. Barcza Bélának

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Tóth Zoltán, fotó: Sinkovics Erika, Helfrich Péter
Gyöngyös – Hatvan – A hívő embert az üdvösségének kérdése mellett – vagy ezzel összefüggésben – mélyen foglalkoztatja az, hogy milyen szellemi-lelki lenyomatot hagy maga után. A jó vagy rossz gondolatok-hitek és átörökített viselkedésminták akár generációkon át is tovább élnek és hatnak családunkban, gyülekezetünkben és településünkön, ahová Isten éppen helyezett.

Nagy ajándék a kicsiny hatvan–gyöngyösi evangélikus gyülekezet számára, hogy nyugdíjas lelkipásztorának, dr. Barcza Bélának a szellemi kincsei könyv formában is kézbe vehetők, így jó missziós eszközként képesek elgondolkodtatni és megérinteni még az ellentétes véleményen lévőket is.

Béla bácsiszelídséget és barátságot sugárzó személyiségével, nyitott lelkészi karakterével az egész város szeretett és tisztelt polgárává vált, mióta 1981-ben megkezdte hatvani szolgálatát. Ezt a légkört érzékelhették az egybegyűltek szeptember 15-én is, amikor a helyi könyvtárban a kötetszerkesztője, BacsaTibor és a szerző bemutatta frissen megjelent kiadványát.

Barcza Béla második, Útjelzők című könyve a jóval vaskosabb Sorsvállalás című tanulmánykötet folytatása: az ebből helyhiány miatt kimaradt írásokból állított össze a szerkesztő százhúsz oldalnyi anyagot. A szerző ezúttal is aprólékos kutatómunkával megírt esszékben állít emléket a hazai és az egyetemes protestáns egyháztörténet ismert vagy kevésbé ismert alakjainak.

Az ötven év terméséből válogatott, szókimondó hangvételű írásokon átsugárzik az a lelkület, mely képes átlépni kegyességi, felekezeti, társadalmi rétegek közötti és világnézeti határokat is, hogy szerzőjük dialógust folytasson, és mások szellemi kincseiből merítve megerősödjék evangélikus identitásában.

Béla bácsi személyes beszélgetésekben szívesen utal az evangélikus teológián töltött évek mellett azokra az impulzusokra is, melyek őt a pápai református gimnáziumban és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen érték. Amint elmondta, hitének formálódására szintén nagy hatást gyakorolt a háború utáni ébredés tüze, melyet a metodistáknál tapasztalt meg.

Speciális kutatási területe a Horthykorszak evangélikus parasztságának élete, de ez nem csupán múltba nézés, hanem útjelző is a ma egyháza számára. Meggyőződése, hogy egy gyülekezet a missziói küldetését csak a társadalmi problémák iránti érzékenységgel és diakóniai lelkülettel átitatott evangélium hirdetéssel tudja betölteni! Pál inti a kolossébelieket, hogy bölcsen viselkedjenek a kívülállók iránt (Kol 4,5).

Az igét életére alkalmazva Béla bácsi előttünk jár e tekintetben is: a világhoz nem igazodva (Róm 12,2) ki tudta vívni emberségével és tudományos munkájával az egész város megbecsülését. Ennek bizonyítékaként szeptember 26-án a település képviselő-testülete – Hatvan különböző meggyőződésű lakosainak egyöntetű támogatásával – díszpolgári címet adományozott dr. Barcza Bélának a városért végzett tevékenysége elismeréseként.

Ez év szeptemberében ünnepelte a gyülekezet a Sztehlo Gábor evangélikus lelkész nevéhez fűződő temploma elkészültének nyolcvanadik évfordulóját. Az ünnepi istentiszteleten nyugdíjas lelkipásztorunk hirdette az igét (képünkön), mint aki ez idáig a leghosszabb ideig (1981–2005) szolgált a gyülekezetben. Prédikációjával és egész életével is bizonyságot tett arról, hogy hívő eleinkhez hasonlóan csak azért tud értékes szellemi lenyomatot hagyni maga után, mert Jézus hagyott a szívén örökkévalóságig tartó lenyomatot.

Béla bácsi, szívből gratulálunk, és mint az Úrban bízónak kívánjuk, hogy öregen is gyümölcsöző faként (Jer 17,7–8) maradj sokáig velünk!

Dr. Barcza Béla: Útjelzők – Egyháztörténeti és helytörténeti írások egy küzdelmes élet évtizedeiből. Szerzői magánkiadás, Hatvan, 2015. A Sorsvállalás és az Útjelzők című könyvek megrendelhetők a szerzőtől.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!