A nők az egyházban és a társadalomban – Beszámoló az LVSZ Women in Church and Society (WICAS) konferenciájáról

A nők az egyházban és a társadalomban – Beszámoló az LVSZ Women in Church and Society (WICAS) konferenciájáról

Share this content.

Szöveg: Czenthéné Szoláry Henriette
Meissen – 2014. május 12. és 16. között tizenhárom európai ország evangélikus egyházának 36 küldöttje vett részt a Lutheránus Világszövetség által a meisseni Evangélikus Akadémián rendezett WICAS (Women in Church and Society)-konferencián. Az összejövetel fő témája a nők a történelem folyamán a reformációban betöltött szerepe volt és a nemek közötti esélyegyenlőség érvényesülése napjaink egyházában.

 

 

 

 

 

 

A LVSZ-t dr. Elaine Neuenfeld és dr. Eva-Sybille Vogel képviselte. Egyházi vezetőként nagy súlyt adott az összejövetelnek Solveig Lara Gudmundsdottir izlandi püspökasszony részvétele is.

A résztvevők Európa három régiójából érkeztek. A Keleti-régiót Agnieszka Godfrejów-Tarnogorska, a Nyugati-régiót Julia Lersch és Ulrike Hansen, az Északi-régiót Synöve Hinnaland-Stendal vezette.

Minden nap más-más régió számolt be a területén jellemző helyzetről és a nők mint lelkészek és egyháztagok részvételéről az egyházak életében. 

A kedd délelőtt a nyugati régióé volt. Beszámoltak a Reformáció 500 éves évfordulójára készülő projektjükről, melynek keretében virtuális térképen mutatják be a területükön tevékenykedő a reformációhoz jelentősen hozzájáruló asszonyok életét a 16.sz-tól napjainkig. Ezenkívül a jelentősebb asszonyok életét képeslapsorozaton is tervezik bemutatni.  

Kedden délután az északi régió mutatkozott be. Interaktív előadást élvezhettünk Elsa Bernadotte, a svéd királyi család tagjának tevékenységéről és egyházban betöltött szerepéről, majd Solveig Lara Gudmundsdottir tartott tájékoztatót az izlandi egyház életéről. Ezután előadást hallhattunk három Észak-Európában tevékenykedő lelkésznő, Rosemarie Köhn, Johanne Andersen és Margit Sahlin tanulságos életútjáról. 

Csütörtökön volt a keleti régió bemutatkozása. A régió képviselői együttesen mutatták be egy-egy kiemelkedő lutheránus asszony, többek között Jagelló Izabella, Mária Dorottya életútját. 

Szó volt a lelkésszé válás nehézségeiről a régióban, különös tekintettel Lengyelországra és Lettországra. Ennek kapcsán Ieva Purina lett lelkésznő mesélt arról, hogyan sikerült megtalálnia helyét lelkészként az egyházban.

Jana Fördösová beszámolt a szlovák evangélikus egyház készülő projektjéről a Reformáció 500 éves jubileuma alkalmából, melynek keretében gobelin-sorozaton mutatják be a szlovákiai reformáció állomásait.

A konferencia során különösen jó kapcsolat alakult ki a keleti régió összes képviselője, három lengyel, két lett, egy orosz, egy lengyel és egy magyar /jómagam/  között, egy közös asztali beszélgetés során merült fel az ötlet, hogy rajzpályázatot hirdethetnénk meg a kelet-európai terület jelentős lutheránus asszonyainak ábrázolására a tizenéves korosztálynak, a beérkezett, zsűri által kiválasztott rajzokat pedig 2017-ben kiállítás keretében bemutathatnánk, ezzel is erősítve a régió összetartozás-érzését, ami napjainkban különösen fontos.

A régiók workshopokat is szerveztek különböző témákban. 

Az északiak témája „Nők a nők legjobb barátai” (Women are women’s best friends) címen futott.

A nyugati régió a Frauenmahl (Asszonyok ebédje)mint új ötlet népszerűsítését célozta, melynek keretében Luther asztali beszélgetéseinek (Tischreden) mintájára nők részvételével rendeznének női előadók előadásaival fűszerezett közös étkezéseket, a férfiakat sem kizárva, mint azt a hamburgi Kirchentagon már el is kezdték nagyon jó visszajelzésekkel.

A keleti régió témája „Helyem az egyházban” címen futott Agnieszka Godfrejów-Tarnogorska vezetésével. 

A konferencia résztvevői ízelítőt kaptak Szászország kultúrájából is. Szerdán Rochlitz várába kirándultunk, ahol megtekintettük a „Eine Starke Frauengeschichte-500 Jahre Reformation” című kiállítást, felolvasóesten vettünk részt, amelyen Elisabeth von Rochlitz, a reformáció helyi jelentős 16.sz-i képviselőjének életéből hallottunk korabeli zenével kísért részleteket. A Barbara-kápolnában csemballó-koncertet hallhattunk. Silvana Panciera Olaszországból érdekes előadást tartott a beguin mozgalomról, akiknek meisseni lakóházát városi sétánk során láthattuk is.

A konferencia pénteken ünnepi istentisztelettel zárult Christa-Maria Scholler weimari lelkésznő szolgálatával.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!