Az 1940-ben készült festmény sokszor meglepi az idelátogatókat, de jól ábrázolja a helyi evangélikus közösséget a mai napig, még akkor is, ha a táj képe és az öltözetek azóta megváltoztak. „Jöjjetek hozzám mindnyájan...” – ez a mottója, s ahogy a festményen, úgy magában a templomban is izgalmasan vegyes közösség figyel Megváltójára 1928 óta, sőt a templom megépülése előtti időktől fogva.
A gyülekezet első tagjai a környékről idetelepült iparosok és tisztviselők voltak, akik a szomszédos, nagy múltú gyülekezetekből származtak el a megyeközpontba. Eleinte a reformátusokkal voltak, majd miután megérlelődött bennük a saját gyülekezet igénye, 1908-tól önálló egyházközségként folytatták hitéletüket.
Az egyházközség több mint száztíz éves története során hűséges felügyelők voltak a világi vezetők: többek között Hazslinszky Géza, dr. Levente István, Lugosi Béla, dr. Muth Lajos. A lelkipásztor elődök sorában pedig ott van Németh Gyula, Németh István, Szkrinyák Katalin, Hafenscher Károly, Johann Gyula, Smidéliusz András és Szabados Regina.
Most körülbelül hatszáz főt tart számon a gyülekezet a városban, a környéken további kétszázötvenet, merthogy Szekszárd gondozza Felsőnánát, Zombát, de hozzá tartozik a kétyi templom és a környéken élő családok is. Vasárnaponként kilencven-kilencvenöt fő vesz részt az istentiszteleteken, hét közben ifjúsági csoport, kirándulókör, bibliaórák működnek. A városban több mint száz hittanossal van kapcsolata a gyülekezetnek.
„Nagyon jó munkaközösségben szolgálhatok itt családommal együtt már lassan tizenkilenc éve: a gyülekezet történetébe és életébe szíve csücskéig belemerülő felügyelőnkkel, Németh Judittal és az elnökség munkáját segítő másodfelügyelőnkkel, dr. Wagner Gyulával, illetve az egytől egyig aktív presbiterekkel – mondja Sefcsik Zoltán helyi lelkész. – Isten iránti hálával figyelem, ahogyan az önálló munkakörök serénykednek: szeretetszolgálat, gazdasági bizottság, belmissziós kör, vasárnapi hitoktatók, lektori szolgálatot végzők, a sekrestyeszolgálatot vállalók köre, a filmklubot, a hangfelvételeket biztosítók, a gondnoki, pénzügyi feladatokat előrevivők és a kerti munkákban segítők.
A legkisebb megyeszékhely közepes méretű egyházközségének nagyszívű közössége ez itt, a szekszárdi dombok tövében, Megváltónk körül – s úgy remélem, hogy még az maradhat sokáig.”
Evangélikus istentisztelet a rádióban
2020. május 31-én, pünkösd ünnepén 18.02-től istentiszteletet közvetít a Kossuth rádió felvételről a szekszárdi evangélikus templomból. Igét hirdet Sefcsik Zoltán lelkész.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 85. évfolyam, 19–20. számában jelent meg 2020. május 24-én.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a kiadó oldalán.