Protestánsok a Bakonyban címmel nyílt meg a zirci Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóháznak a reformáció 500. emlékévére készült, a gyűjtőterületükön lévő evangélikus és református gyülekezetek történetét összefoglaló időszakos kiállítása hétfőn ötödik és egyben záró helyszínként a Jókai Mór Városi Könyvtárban.
„Zirc és Pápa katolikus hatása volt érezhető a kis gyülekezetekben, ám homályos terület a kezdetek időszaka. A 18. századtól az anyakönyvezés elterjedésével már folyamatosabb információkkal rendelkezünk” – mondta Kirmer Anna néprajzos, muzeológus, aki Vida Beáta történésszel, muzeológussal állította össze a tárlatot. Hermann István könyvtárigazgató köszöntőjében kiemelte, a szeptember 28-ig megtekinthető vándorkiállítás az emlékév után is felhívja a figyelmet a reformációra, amely meggyőződése szerint a katolikus egyházat is pozitívan formálta.
A tárlatot Köntös László főjegyző, a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei igazgatója, nyitotta meg. A kiállításon a bakonycsernyei, bakonyszentlászlói, bakonytamási, sikátori és tési evangélikus egyházközség, valamint a bakonyszentkirály–csesznek–veszprémvarsányi, csetényi, dudari, rédei és zirci református egyházközség, illetve a megyei levéltár, az OSZK Ciszterci Műemlékkönyvtár és a Zirci Ciszterci Apátság emlékei – tablók, fotók –, liturgikus tárgyai, többek közt imakönyvek, úrasztali kancsók és kelyhek láthatók.
A pápai megnyitón szavalattal közreműködött Babos Tibor.