– Hogyan tudtak átállni a gyülekezetek a digitális életre?
– A járvány miatt kialakult veszélyhelyzet egyik legfájdalmasabb területe a közösségi élet szükségszerű szűkülése és leállása. Gyülekezeteink aktív közösségi élete helyett, most alkalmazkodva az új helyzethez, meg kell tanulnunk valami olyasmit megvalósítani, amit eddig csak nagyon ritka határhelyzetekben tettünk meg. A gyülekezeti közösségi élet „digitalizálása” elemi erővel történik leginkább az istentiszteleti életünk területén, de tudjuk, hogy a sokféle gyülekezeti életesemény pótlása rendkívül nehéz feladatot jelent a virtuális térben. Mindenre nem tudjuk megtalálni a tökéletes megoldást.
– Az Evangélikus Hittudományi Egyetem Gyakorlati Intézete hogyan tud segíteni ebben a helyzetben?
– A gyülekezetpedagógiai, a gyülekezeti tanítás területén az Evangélikus Hittudományi Egyetem Gyakorlati Intézetéből a hallgatókkal összefogva készítünk olyan áhítatokat, melyek akár a képernyőről könnyen elolvashatók, de ki is nyomtathatóak és akár egyéni csendességben, akár otthoni családi közösségben is használhatóak. Bízunk benne, hogy az otthon töltött idő új helyzete és a közösség iránti vágyakozásunk sokakat új áhítatos formák kipróbálására és gyakorlására ösztönöz. Ezért készítjük ezeket az áhítatokat, napi csendességeket, melyek az evangélikus áhítatok alapszerkezetét tartalmazzák és éneklésre, imádságra, igeolvasásra adnak lehetőséget. A gyülekezeti közösség hiányában ezek az áhítatok „kicsiben” erősíthetik az otthoni közösséget, és elhozzák a reménységét a közösségi életünk helyreállásának is.
– A gyerekek számára is készültek anyagok?
– Az anyaggyűjtés tartalmaz gyermekbibliakörös anyagokat, melyekből színezőket, kreatív feladatokat választhatunk és akár online formában, de akár nyomtatott anyagként is eljuttathatjuk családokhoz, hogy otthon is dolgozzanak vele. A húsvéti ünnepkörre készülve nagyon jó lehetőség és segítség lehet ez is. Az anyaggyűjtés tárhelyén olyan mappák találhatóak, amelyek tetszés szerint bővíthetőek. A mostani helyzet egyik nagy lehetősége a közös összefogás erejében található. Lelkészek, hitoktatók, hittanárok mind fel tudnak tölteni ezekbe a mappákba olyan segédanyagokat, amelyeket többen is felhasználhatnak ebben a jelenleg még csak távoli elérést biztosító helyzetben. Legyünk egymás segítségére, használjuk ezeket a segédanyagokat és gondoljunk arra is, hogy a gyülekezeti tanítás is figyelmet és lehetőséget kaphasson! A segédanyagokhoz a lelkészi vagy hittanári listákon lehet hozzájutni.