A kötet – ajándékozással – Ikladra került azzal az indoklással, hogy a könyv azokat illeti meg, akik oly sokat szenvedtek hitükért.
Most a Gott und die Welt című időszaki kiállítás keretén belül, a reformáció ötszázadik emlékévében, azt a tárlatot gazdagítja, mely az Enns-völgyi protestantizmus történetét igyekszik bemutatni.
Ennek a kiállításnak a megnyitójára kaptunk meghívást 2017. április 5-re, a Joanneum Múzeumba. Kilencen indultunk útnak, falunk polgármesterének vezetésével. Több százan voltak jelen a megnyitón, közöttük politikai és egyházi vezetők is. Az alkalmon bennünket, ikladiakat is szeretettel köszöntöttek.
A Stájerország északnyugati csücskében élő evangélikusok egykoron a lelki irodalmat elrejteni kényszerültek a folyamatos zaklatások miatt, ám hitüket nem rejtették véka alá. Mindezért otthonukat, de még hat év alatti gyermekeiket is hátra kellett hagyniuk. Szinte felfoghatatlan az a hit, ami bennük élt, mely által ilyen nagy áldozatok meghozatalára is készek voltak.
Az elüldözöttek közül harmincan Ikladon, a Ráday-birtokon találtak otthonra 1753-ban. Itt szabadon gyakorolhatták hitüket.
Évtizedekkel ezelőtt talált egymásra a két település: a katolikus Tauplitz és az evangélikus Iklad. Példaértékűnek mondható az a kiengesztelődés és kapcsolatápolás, ami azóta a két falu, és a két felekezet között zajlik.
Tauplitzban szálltunk meg, ahol akkor egy hete olvadt csak el az utolsó hó. Ám a pár száz méterrel magasabban fekvő, síelésre alkalmas pályák ottlétünk alatt újabb tízcentis friss hóval gyarapodtak.
Megtekintettük még a trautenfelsi múzeumtól alig egy kilométerre található – 1575-ben épült – neuhausi templom romjait is. Ez volt az első evangélikus templom az Enns völgyében. A templomot az ellenreformáció idején 1599-ben felgyújtották és lerombolták.
Rövid látogatásunk július közepén nálunk folytatódik, Ikladon, ökumenikus istentisztelettel és emléktábla felállításával.