Kegyes kétbalkezes újra színre lép

Kegyes kétbalkezes újra színre lép

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Füller Tímea
Amikor Adrian Plass új könyvét, a Kegyes kétbalkezes és a gyülekezeti hétvégét megláttam a Harmat Kiadó katalógusában, ugyanaz az izgalommal teli várakozás lett úrrá rajtam, mint amikor az ember kedvenc filmjének második része lesz. Vajon hogyan sikerült a folytatás?

Újraélhetem azt az egykori élményt, vagy lerombolja az illuzióimat az új rész? Előjöttek az emlékek, a vidám és a katartikus pillanatok, amelyeket a Kétbalkezes-könyvek szerzőjének előző köteteit olvasva átéltem, és persze egy csöpp szorongás is: vajon lehet-e ugyanolyan szórakoztatóan és felemelően folytatni ezeket a könyveket?

Az első lehetséges alkalommal gyorsan elolvastam az új kötetet, aztán még egyszer lassan. És azóta új meg új részletet keresek vissza, osztok meg családtagjaimmal, barátaimmal. Most már merem állítani, hogy a folytatásnak is sikerült megadnia mindazt, amit a Kétbalkezes-könyvekben eddig szerettünk. Könnyed és elgondolkodtató, van mélysége és magassága, nagyon mai, és mégis tele van az evangéliumok frissességével.

A gyülekezeti élet napos és árnyas oldalairól szerethetően és kritikusan mesél. Felbukkan benne a nem mindig győzelmes keresztények sok hétköznapi kétsége és küzdelme. Találkozunk a könyv lapjain nagyon komoly és elszánt hívőkkel, meg olyanokkal is, akik felvállalva gyengeségeiket, egy kis megkönnyebbült nevetéshez segítenek bennünket.

Kiderül, hogy a feleségnek sincs mindig igaza, és hogy egy unoka is tud olyan szemtelen és bosszantó lenni időnként, mint egy saját gyerek. Hogy a gyülekezeti hétvége élő szereplőkkel sokkal kevésbé teátrális, mint ahogyan egyik-másik tanácsadó könyv bemutatja, viszont Isten a félrecsúszott és kínossá fajult dolgokat is szépen be tudja építeni az ő jó tervébe. Megtudjuk, hogy vízesés közelében nem könnyű a szeretet különböző fajtáiról értekezést tartani…

A legfőbb tanulság pedig, amint Adrian Plass írja – és ahogyan szervezőként magam is többször tapasztalhattam –, hogy a hívők által szervezett rendezvények „ritkán sikerülnek olyan jól, mint ahogyan sikerülniük kellene, ugyanakkor szinte soha nem alakulnak olyan rosszul, mint ahogy aggodalmaim előrevetítik”. Hitemben, reménységemben felfrissülve ajánlom a kötetet azoknak, akik szeretik a keresztény humort, és készek rá, hogy Isten nevetéssel is tisztítsa, formálja őket. 

A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 27-28. számában jelent meg, 2017. július 16-án.

Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.

Címkék: könyv - könyvajánló -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!