„A terror nem csak a keresztények, hanem az állam ellen is irányul. Ezek az emberek politikai instabilitást szeretnének elérni Egyiptomban” – mondta Ahmad al-Tayyeb, hogy a keresztényeket ért terrortámadást valahogyan kategorizálja. Az egyiptomi lelki vezető azt is megemlítette, hogy a muszlimok a történelem folyamán igen ritkán támadtak keresztényekre. Természetesen az értelmetlen halál és az áldozat sosem mentheti fel a bűnösöket és nem adhat vigaszt a gyászolóknak. A rendezvény alatt történt támadás azonban beárnyékolta a szunnita imám óvatosan megválogatott szavait. A teremben teljes csendben figyelték a közönség soraiból a mondatait, még a légy zümmögését is hallani lehetett.
„Az ilyen események után sokszor az a megállapítás, hogy keresztények és muszlimok közötti konfliktusról van szó Egyiptomban, de egyetlen egyiptomi ember nem szimpatizál az ilyen cselekedetekkel” – mondta al-Tayyeb. A közönség erre tapssal köszöntötte.
„Szeretném a világon történő terrortámadásokat elítélni, különös tekintettel a Manchesterben történt legutóbbi támadást” – mondta al-Tayyeb.
Az iszlám hittudós egyike a keresztény–muszlim párbeszédet előmozdító reménységeknek. Az volt a Kirchentag egyik nagy öröme Christina Aus der Au Kircehntag elnök asszony szerint, hogy az imám elfogadta a meghívást. Ő ugyanis Egyiptomban nem csak miniszterelnöki státusszal bír, hanem az Al-Azhar Egyetem vezetője is és jelenleg az egyik legfontosabb, legbefolyásosabb szunnita iszlámtudós. Egyeteme Egyiptomban letisztult iszlám nézeteket képvisel és elutasítja a politikai iszlámot.
Egyetemének küldöttei már számos terrorista szervezetet lepleztek le szerte a világon, akik a Korán erőszakos magyarázatát tanították. Ebből Németország is profitálhat, hiszen maga a belügyminiszter, de Maizière is arra törekszik, hogy az al-Azhar egyeteme által képzett tudósok oktassanak a német iszlám iskolákban is.
A beszélgetés egyértelműen megmutatta, milyen kihívások előtt áll a kereszténység és az iszlám párbeszéd. Amíg al-Tayyeb a Német Protestáns Egyházi napokon a békéről beszélt, addig az újabb terrortámadások az ebben való bizalmat és szavahihetőséget kérdőjelezték meg.
„A muszlimok közötti kevés tolerancia hatásait politikailag is érezzük. A tolerancia ezért nem csak béke, öröm és habostorta. Ott kezdődik, ahol valamit tűrni kell, ami engem zavar. Másfelől azt is jelenti, hogy a tolerancia ellenségének megmutassuk a határokat, meddig mehet el”– magyarázta Thomas de Maizière belügyminiszter a rendezvényen, aki szerint a respektált vita is ide tartozik. Aki a tolerancia ellenségének túl sok szabadságot ad, annak nem szabad csodálkoznia, ha ezek egyik nap hatalomra kerülnek.
Az előadásra csak szigorú biztonsági ellenőrzéssel lehetett bejutni. A táskák átvizsgálásán túl a biztonságiak azokat is lefilmezték, akik al-Tayyeb és de Maizière közvetlen közelében tartózkodtak.