Velünk élő néphagyomány – Pünkösd Maglódon

Velünk élő néphagyomány – Pünkösd Maglódon

Share this content.

Szöveg: Németh Mihály
Maglód – Pünkösd a maglódi evangélikusok számára az év egyik legszebb ünnepe. Pünkösd szombatjának reggelén férfiak indulnak el a település határába, ahol fiatal nyárfahajtásokat vágnak ki. Ezeket a templomban a padokhoz rögzítik. A párban lévő nyárfák ágait az oltárnál és a padsoroknál összekötözik. A szombat délután már a lányoké, asszonyoké. A templomban felállított topolyfák ágaira népi motívumokkal hímzett keszkenőket, színes szalagokat akasztanak, melyek a Szentlelket szimbolizálják.

Pünkösd vasárnapjának délelőttjén a helyi Nőklub, a Nyugdíjas Klub, a Roszicska Szlovák Hagyományőrző Egyesület és a Kacamajka Néptánccsoport tagjai magukra öltik a gyönyörű maglódi népviseletet. A nők fehér vagy világos színű ruhában állnak az oltár előtt, a Szentlélek tisztaságát jelképezve. A zöld ágakkal, színes szalagokkal, kendőkkel díszített templomban felcsendül a gyülekezet éneke: „Jövel, Szentlélek Úristen, töltsd be szíveinket bőven!”

A több évszázadra visszatekintő pünkösdi zöldágazást mára csak két evangélikus gyülekezet gyakorolja hazánkban: a maglódi és a vele szomszédos mendei.

A maglódiak népszokását - több magyarországi szlovák tradícióval együtt - a Békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum is megörökítette „Jövőnk a múltunkban” című kiállításán. A tárlat jelenleg Turócszentmártonban, a Szlovák Néprajzi Múzeumban tekinthető meg.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!