Ezzel szemben a felmérésben megkérdezett férfiak kilencvenhat százalékát egyáltalán nem izgatta ez a kérdés: a válaszadók ötvenkét százaléka számára közömbös, van-e párjukon szépítőszer, negyvennégy százalékuk pedig kifejezetten annak örül, ha a társukon semmi festék sincs. Ehhez képest igencsak megdöbbentő eredményt mutat egy szintén a témával foglalkozó angol kutatás: húsz férfiból egy még sosem látta párját smink nélkül.
De mire is való a smink? Csinosításra, az esetleges hibák eltakarására, a vonzerő növelésére, így az önbizalom és a magabiztosság erősítésére. Elsősorban ez is olyan női dolog – legyinthetnek a férfiak, hiszen egy négy évvel ezelőtti statisztika szerint a modern világban a tizennyolc évesnél idősebb nők több mint nyolcvan százaléka használ kozmetikai szereket arca csinosítására.
Amióta ezeket a számadatokat olvastam, nem tudok szabadulni egy olyan bibliai történettől, amelyben fontos szerepet játszik a smink – ráadásul férfiak viselték. Mert jobbnak akartak látszani, mint amilyenek valójában voltak. A láthatatlan sminkjükkel takarták el hibáikat, s ezáltal az önbizalmuk is jócskán megnőtt. „Mester, ezt az asszonyt házasságtörés közben tetten érték. Mózes azt parancsolta nekünk a törvényben, hogy kövezzük meg az ilyeneket. Hát te mit mondasz?” – tették fel vizsgáztató kérdésüket a bűnös asszonyt Jézus elé rángató férfiak.
Ám a Mestert nem tévesztette meg az írástudók és farizeusok láthatatlan sminkje, az ő szemei rögtön látták emberi gyarlóságukat, kendőzni kívánt bűnösségüket. Ő még ekkor sem ítélkezett. Elfogadta őket olyannak, amilyenek, de azért eléjük tartott egy önvizsgálati tükröt. „Aki bűntelen közületek, az vessen rá először követ” – mondta válaszul nekik (Jn 8,4–5.7).
S velünk mi a helyzet? Mi hányszor merünk smink nélkül a Mester elé állni? Vagy mi is inkább a kifogások szépítőszereivel próbáljuk elfedni korrigálásra szoruló testi-lelki-jellembeli hibáinkat – akár még éjszaka is?
DÖBRENTEY ILDIKÓ
Smink nélkül
Uram, a héten Budapesten volt dolgom,
s már előző éjjel is ott aludtam.
A reggeli ébredés után
mit veszek észre?
– Az egész piperetáskámat
itthon felejtettem, Héregen.
Fogkefém még csak akadt,
de sehol egy kis púder,
egy csöpp rúzs,
még csak egy hajkefém se volt!
Ott állok korán reggel,
az üzletek zárva
– mit tegyek?
Uram, én majdnem pánikba estem!
Az ujjammal valahogy megfésülködtem,
aztán elindultam a megbeszélésre,
ahol a nőknek íratlan szabály egy kis smink
és rendes frizura.
Uram, köszönjük,
hogy Előtted nem kell kendőznünk magunkat!
Hiába is tennénk, hiszen Te úgyis ismered
a ráncainkat, az anyajegyeinket, a szeplőinket!
S ha kérdezné valamelyikünk:
Hogy tetszem neked, Uram?
Te azt felelnéd:
Szép vagy, gyermekem!
A legszebb vagy!
Köszönjük, Uram,
hogy elfogadsz bennünket
testi-lelki rútságainkkal együtt is!
Elfogadsz, szeretsz, bátorítasz,
és fáradhatatlanul tanítasz.
Reméljük, nem hiába. Ámen.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 85. évfolyam, 13–14. számában jelent meg 2020. április 12-én.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a kiadó oldalán.