A félénk mosolygástól, majd az udvariassági formuláktól a harmadszori találkozásra jutottak oda felkészültségükben a szakkollégisták, hogy nyolc-tíz perces, angol nyelvű, vetített képes prezentációval mutatkoztak be az amerikai egyházi vezetőknek.
Dulányi Erzsébet, Jéri János és Oláh Róbert – mindhárman a Debreceni Egyetem hallgatói – eddigi élettörténetüket, a tanulmányi előmenetelért tett erőfeszítéseiket ismertették, majd a jövőre vonatkozó terveiket vázolták. Beszéltek azokról az elképzeléseikről, amelyekkel népük felemelkedéséért, a magyarországi cigányság integrációjáért kívánnak tenni – nem is csak a diploma átvételét követően egészségügyi szervezőként, szociális munkásként vagy épp közgazdászként, hanem már manapság is, hisz mindhárman önkéntes munkát végeznek valamilyen roma közösségben.
Rafael Malpica főigazgató Puerto Ricó-i származására és a romákéval azonos bőrszínére utalva biztosította a fiatalokat, hogy érti és megérti a helyzetüket, és útjuk folytatására biztatta őket. Mint mondta, ő egy olyan egyházban lett először lelkész, majd püspök, illetve vezető, amely több mint kilencven százalékban fehérekből áll. Ez azt mutatja, hogy egy marginalizált helyzetű közösség tagja is képes szolgálni a többségi társadalomhoz tartozó gyülekezetet, tud dolgozni a közösségért. „Ébredjetek rá, hogy át tudjuk törni az üvegplafont!” – tanácsolta Rafael Malpica.
Stephen Nelson arra emlékeztette a szakkollégistákat, hogy a hozzájuk hasonló helyzetű társadalmi rétegekből mindössze két ezreléknek sikerül a felsőoktatásba jutni. „Az csoda, hogy itt vagytok! Tartsátok meg az identitásotokat, és miközben magasra juttok, ne feledjétek, honnan jöttök.”
A roma szakkollégisták fejlődését jól érzékelteti, hogy a társalgás folyamatosan angolul folyhatott, a szakkollégium vezetőjének, Molnár Erzsébetnek lényegesen kevesebb dolga akadt a tolmácsolással, mint a korábbi látogatások alkalmával.
Az ELCA Globális Szolgálatának vezetői az ERSZK-ból az Oltalom Szeretetszolgálathoz látogattak, ugyanis a nyáron Nyíregyházára érkezett két amerikai önkéntes – Jericho Westendorf és Maija Mikkelsen – épp e két intézményben tevékenykedik. Az amerikai vendégek ezután Nyírtelek-Görögszállásra utaztak, hogy az ott folyó cigánymissziói szolgálatról tájékozódjanak.
Kétnapos magyarországi látogatását követően Rafael Malpica és Stephen Nelson Németországban, Wittenbergben folytatta európai útját.