„Luther Márton reformátor nem csak Közép-Németországban hatott reformjaival és eszközölt mélyreható változásokat, hanem világviszonylatban is fontos nyomokat hagyott, amelyek mind a mai napig láthatóak és hatékonyak is” - magyarázta Stephan Dorgerloh kultuszminiszter, majd hozzátette: „De mivel az is igaz, hogy ezek a nyomok Sachsen-Anhaltban, mindenekelőtt Wittenberg és Eisleben Luther-városokban láthatóak a leginkább, ezért 2017-ben, a reformáció emlékévében, reményeink szerint az egész világból fognak hozzánk érkezni az érdeklődők.
A megbeszélés fókuszában a fiatal reformátorok globális hálózatának elképzelése állt. Az elkövetkezendő négy évben ez a nemzetközi hálózat akár a fiatalok tízezreit is megmozgathatja majd a reformációról szóló projektekben. 2015-ben pedig egy 175 delegált részvételével tervezett találkozó lesz Wittenbergben.
„A fiataloknak manapság globálos rálátásuk van a dolgokra és ennek ellenére saját helyi szinten is aktívak. Ez a perspektíva azonban igen értékes abból a szempontból is, ha arról gondolkodunk, milyen szerepet játszhat az evangélikus egyház a mai világban” - mondta Martin Junge.
2016-ban ezen kívül a Lutheránus Világszövetség Tanácsa is Wittenbergben fog ülésezni. A tanácsülés előtt egy kétnapos zarándoklatot terveznek a történelmi Luther-városokban. A közös úttal átgondolják majd a reformáció útját szerte a világban is.
„A Lutheránus Világszövetség második és harmadik legnagyobb tagegyházai ma már Afrikában találhatóak - magyarázta Junge. - A reformáció ugyanis világpolgárrá vált.”
Egy további jubileumi projekt a Luther-kert, amelyet az LVSZ és Wittenberg városa együtt hívott létre.