2012 decemberében, Ámos Imre százötödik születésnapján a szentendrei Régi Művésztelepi Galériában mutatták be azt a kiállítást, amely péntektől a dunaszerdahelyi Kortárs Magyar Galériában tekinthető meg. A kiállítás védnöksége (fővédnöke Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi, védnökei Fabiny Tamás evangélikus püspök és Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát) is jelzi, olyan ökumenikus törekvés részesei lehetnek az érdeklődők, amely az együtt gondolkodást, a múlttal való szembenézést és egyúttal a Szentíráson alapuló etikát kívánja megfogalmazni.
A kiállításra a szervezők kortárs írókat, költőket, képzőművészeket és zeneszerzőket kértek fel, hogy a 20. század kérdéseire reflektáljanak. A kiállítóterek zsoltárfeliratokon keresztül teszik fel a látogatónak a kérdést a megtört tér, megtört idő, remény és áldás, törvény és törvénytelenség kérdéseiről. A kiállítás központjának a Genezisben található „Hol van a te testvéred?” feliratot tekinthetjük, amelyet a rendezők szögesdrótból raktak ki. Amikor Isten felteszi Kainnak ezt a kérdést, akkor Kain a felelősséget megkerülve azt válaszolja: „Talán őrizője vagyok én a testvéremnek?” A történetből azonban tudjuk, hogy Kain addigra már megölte Ábelt. A kiállítás, melyben a kortárs magyar művészeti élet számos jeles képviselője közreműködik, a holokauszt tekintetében helyezi előtérbe a fenti kérdést.
Akiállításon Ámos Imre mellett más alkotók műveivel is találkozhatunk. Haász István alkotásán keresztül az össze nem érő vonalak feszültségét érezhetjük. Aknay János sötétségből előtűnő angyalábrázolása mintegy tükröt állít a néző elé. Fehér László Sírok között című tondóján egy fiatal visszaemlékezése érzékelhető, míg Pauer Gyula T-4 madáretető című alkotása a múltfeldolgozás lehetőségét fogalmazza meg. A terekben sétálva a felszólaló zeneművekkel Haraszty István Lélekharangjának szívritmust követő csengettyűjén keresztül elvonatkoztatott térben érezhetjük magunkat. Kortárs költőink, így Takács Zsuzsa, Lator László vagy Kertész Imre kéziratán keresztül az értelmetlenül meggyilkolt emberekért való mélységes fájdalom hangja némán szól...
„A második világháborút megelőzően a párizsi világkiállítás idejére az Eiffel-torony oldalára a művészek akaratából a PAX felirat került. Bízunk abban, hogy mai korunk embere visszaemlékezik a múltra, tanul belőle. A jövőben alázattal törekszik a békességre és mások megbecsülésére. Hisszük, hogy a keresztény-zsidó gondolkodás lehet olyan etikai alap, amely a jövőben képes a szeretet és a békességre törekvés eszközével felülírni minden kirekesztést, megkülönböztetést és békétlenségre törekvést” – fogalmazzák a szervezők.
Az Ámos Imre és a XX. század – kortárs összművészeti kiállítás Szlovákia után Pécsett, nyáron Berlinben, majd ősztől Budapesten is bemutatásra kerül. Dunaszerdahelyen április 5-ig tekinthető meg.
KIÁLTVÁNY
1. Az élet tisztelete alapvető, mindenkit megillető és mindenkit a másik tiszteletben tartására kötelező érték.
2. Az európai etika a 20. században sérült; helyreállítása megtörténhet a zsidó-keresztény kultúrára alapozva.
3. Az emberi kreáció magában hordja az egymásért, az emberért és a természetért való felelősségvállalást. A visszaélésektől elzárkózik, az igazságnak ad helyet.
4. Az emberi kultúra felelőssége, hogy elutasítson mindenféle bántalmazást; az erőszakot elítéli, és békességre törekszik.
5. Az individuum nem önmagában áll; szem előtt tartja a közösséget és annak értékeit, és ezek tudatában, a jót keresve dönt.
6. A faji, nemi, származási vagy bármilyen egyéb megkülönböztetéssel szemben az egyenlőség, az egyetemes emberi értékek mellett áll ki.
7. Az egyéni, társadalmi, politikai érdekeken felül áll egy egyetemes norma, amely ezeket meghatározza. Ez a másik ember elfogadásán, az élet tiszteletén alapul.
A kiállítás fővédnöke: Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi.
A kiállítás védnökei: Fabiny Tamás evangélikus püspök és Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát.
Kiállító művészek:
IRODALOM
Darvasi László, Ferdinandy György, Juhász Ferenc, Kertész Imre, Krasznahorkai László, Lator László, Parti Nagy Lajos, Petőcz András, Podmaniczky Szilárd, Takács Zsuzsa, Závada Pál
KÉPZŐMŰVÉSZET
Aknay János, Ámos Imre, Anna Mark, Benczúr Emese, Bohus Zoltán, Böröcz András, Deim Pál, Ézsiás István, Fehér László, Haász István, Haraszty István, Hollán Sándor, Kalmár János, Konok Tamás, Kovács-Gombos Gábor, Lugossy Mária, Matzon Ákos, Megyik János, Nádler István, Pauer Gyula, Szüts Miklós, Tölg-Molnár Zoltán, Váli Dezső, Vojnich Erzsébet
ZENE
Dés László, Fassang László, Vukán György, Szent Efrém Férfikar