Megemlékezést tartottak a Reformációi Emlékparkban – Metodista vezető: Luther a társadalom egészére hatással volt – FRISSÍTVE VIDEÓKKAL!

Megemlékezést tartottak a Reformációi Emlékparkban – Metodista vezető: Luther a társadalom egészére hatással volt – FRISSÍTVE VIDEÓKKAL!

Share this content.

Budapest – Megemlékezést tartottak a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa szervezésében 2013. október 31-én Budapesten a Fasori Reformációi Emlékparkban. Ünnepi beszédre Pásztor Zoltán a Magyarországi Metodista Egyház országos laikus vezetője nyert felkérést. Imádságot és áhítatot Steinbach József püspök, az Ökumenikus Tanács elnöke tartott. A Magyarországi Evangélikus Egyház részéről Aradi György lelkész mondott áldást. Forrás: MTI, szöveg és fotó: Horváth-Bolla Zsuzsanna

A Reformációi Emlékparkban tárogatózene, és több protestáns ének is színesítette a megemlékezést.

Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke elmélkedésében rámutatott: „a feltámadott Jézusban reménykedünk, aki a testet öltött Ige, a mi Megváltónk, aki az örök élet tágasságába helyezte földi életünket, benne (...) az egyház szolgálatát”.

Úgy fogalmazott: a reformáció áldott felismerése volt, hogy „az igéből kiindulva találjuk meg az élő és feltámadott Jézus Krisztust”. Rendszeres kegyességre van szükségünk, elcsendesedve, naponta ebben a rohanó világban is igét olvasva, tanulmányozva, hogy megtapasztaljuk azt a csodát, hogy a Szentírás betűi mögött megtaláljuk az üzenetet, Jézust - tette hozzá. Mint mondta, a hiteles keresztény élet az, amikor anélkül, hogy mondanánk valamit, „kiábrázolódik bennünk a testet öltött Ige, a feltámadt Jézus”.

Luther Mártonnak, a reformáció elindítójának fellépése nemcsak az egyházra volt hatással, hanem a társadalom egészére, az európai jogrendre, a gazdaságra és a polgári értékekre is - mondta Pásztor Zoltán, a Magyarországi Metodista Egyház országos laikus vezetője a reformáció emléknapján tartott ökumenikus rendezvényen csütörtökön Budapesten.

Ünnepi beszédében Pásztor Zoltán kiemelte: Luther Márton valószínűleg nem gondolt arra, hogy „az egyház megújításáért égő szíve és az abból fakadó cselekedetek (...) alapjaiban fogják megváltozatni a következő évszázadok során az európai gondolkodást".

Hangsúlyozta: a keresztények kötelessége, hogy hirdessék az örömhírt a szegényeknek egyebek mellett azzal, hogy felemelik a hangjukat, amikor elesettekkel szemben igazságtalanságot követnek el. Kiemelte, a keresztény közösségeknek „igazi romastratégiájuknak" kellene lennie, illetve a magányos embereknek, a csonka családban élőknek és a családon belüli erőszak áldozatainak el kell vinniük a reménység üzenetét.

Arról is beszélt, hogy a homoszexualitással kapcsolatban „olyan árnyalt képet" kell mutatnia a keresztényeknek, amely „a gyűlölködés helyett Isten szeretetét teszi vonzóvá", és a munkajogi szabálytalanságokat sem szabad tétlenül nézniük, illetve a saját vállalkozásaikban komolyan kell venniük a közteherviselést.

Kiemelte: „ha készek vagyunk mi is reformálódni, újraalakulni hitünk által teljes életünkben, és szót emelni az emberek sokaságáért, akik szomjazzák Isten szeretetét, akkor méltóvá válunk" a reformáció örökségéhez.

A megemlékezés a fasori evangélikus templomban ünnepi istentisztelettel folytatódott.

Archív videó arról, hogyan készültek a Reformációi Emlékpark szobrai:

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!