A korábbi riport az evangelikus.hu oldalán is olvasható ITT.
A Morus Szent Tamás Kör informális közösség, amely az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) vezetőiből, tagjaiból áll. Már hetedik éve szervezik találkozóikat. A beszélgetésekre keresztény módon élő-gondolkodó fiatalokat hívnak, akik szakmai téren is eredményesek, illetve politikusokat, művészeket és közszereplőket.
Legutóbbi alkalmukra Németh Bálintot invitálták meg, hogy bemutassa a meghívóban „napjaink egyik legizgalmasabb evangélizációs kezdeményezéseként” beharangozott fesztivál küldetését. A beszélgetést az IKSZ egyházügyi munkacsoportjának vezetője, Lukácsi Katalin és az IKSZ alelnöke, Gyöngy Ádám moderálta.
„Tipikus magyar családban nőttem fel” – jellemezte korosztálya gyökértelenségére utalva Németh a közeget, ahol keresztény világszemlélete kialakult. Elvált, politikailag egymással szemben álló szülők gyermekeként a negyvenévnyi kommunizmus ateista örökségével is meg kellett küzdenie. Szellemi és lelki keresésében eljutott a buddhizmusig is, majd egy református közösségben ismerte meg a kereszténységet.
Megtérése után Németh Bálint a munkájában is igyekezett érvényesíteni a keresztény értékrendet egy olyan tanácsadó cég ügyvezető igazgatójaként, amely nemzetközi beruházásokban vesz részt Vietnamtól Nigériáig.(Tagja a Kelet-európai Utógondozottakért és Lakóotthonokban Lakókért Alapítvány vezetésének is.)
A CrossSound fesztivál ötlete egy baráti társaságban merült fel, azzal az igénnyel, hogy a fiataloknak alulról szervezett, proaktív felekezetközi keresztény közösségi programokat és szórakozást nyújtsanak. A fesztivál a fiatalok megszólításának eszköze: Jézus üzenetét fogalmazzák meg a legifjabb generációk számára. Ám céljuk nem pusztán a szórakoztatás – releváns kulturális hatást szeretnének kifejteni a többségi magyar társadalomra, magyarán:„ébredést” akarnak elindítani.
Az új, Facebookon felnövekvő generáció egyre individualistább, az egyházi életbe egyre nehezebb őket bevonni. Fontos, hogy a saját nyelvükön szólítsuk meg őket. A fiatalokban rengeteg kérdés van életvitelükkel, a boldogság keresésével kapcsolatban (például a párkapcsolatok, a szexuális élet terén), amelyek megválaszolására a keresztény felekezetek jelenleg nem helyeznek súlyt. A fiatalok keresik a belső meggyőződésből fakadó, hiteles válaszokat. Ezek hiányában könnyen utat talál hozzájuk a nem keresztény szellemiség – például a New Age.
A CrossSound küldetése versenyképes kulturális hatást gyakorolni a fiatalokra, ösztönözni őket, hogy képesek és szabadok legyenek a keresztény életre. A szervezők célja létrehozni azt a „kritikustömeget”, amely képes vonzást előidézni a társadalomban. Németh a tékozló fiú példáján keresztül fejtette ki, hogy – miként a társadalom – gyakran az egyház is csak a hibákat, a bűnöket rója fel, pedig a helyes ön- és istenkép kialakítása szempontjából kulcsfontosságú a szeretetben gyökerező identitás. Hogy a keresztény gyülekezetekben a fiatalok ne szigorú, ítélkező közösséget lássanak. A „félelemalapú” gondolkodás gátolhatja Isten szeretetének és az élet örömének megtapasztalását.
A CrossSound küldetése számos programon keresztül valósulhat meg: május 16-án ökumenikus interaktív konferenciát rendeznek Mi fán termek? címmel. Előadások és művészeti workshopok vizsgálják majd, milyen a helyes istenkép, járják körül a keresztény identitás kérdéseit. Szeptembertől pedig a Rézkígyó kávézóban folytatódik a vitaszínház, amelynek alkalmain havonta tűznek „műsorra” fiatalokat foglalkoztató kérdéseket. Tervezik az estek on-line közvetítését is.