A gondozásban részt vevő gyermekek szüleikkel és testvérükkel érkeztek a rendezvényre, ahol így több mint százan vettek részt a kézműves foglalkozásokon (ékszer-, poháralátét-, ablakdísz-, könyvjelző- és virágdíszkészítés; szövés, agyagozás, arcfestés), zenés programokon, sportos játékokon, és a közös ebéden, mely a résztvevők közreműködésével készült a délelőtt folyamán.
A rendezvény szervezésébe és lebonyolításába az Ökumenikus Segélyszervezet partnerszervezetei is bekapcsolódtak, így például a Búzavirág Alapítvány, akik az elmúlt évek során többször is segítették az Ökumenikus Segélyszervezet olaszliszkai Fejlesztő Házának tevékenységét. A szervezők egy egészségsátrat is felállítottak a rendezvényen, ahol többek között vérnyomást mértek.
Behozni a lemaradást, megelőzni a lemorzsolódást
A tulajdonképpen tanévet is záró családi nap egyfajta visszatekintés is volt az elvégzett közös munkára, ami azzal a céllal folyt, hogy a hátrányos illetve halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek felzárkózási esélyei növekedjenek, az oktatási esélykülönbségek és az iskolai lemorzsolódás pedig csökkenjen. A programba bevont pedagógusok közreműködésével nemcsak tartalmasan és hasznosan sikerült eltölteni a szabadidőt, hanem az iskolai eredményeken is sikerült javítani. Fejlesztőpedagógus bevonásával személyre szabott, egyéni fejlesztési terv készült számukra, melyet félévente felülvizsgálnak, illetve szükség esetén korrigálnak a segélyszervezet munkatársai. A fejlesztőpedagóguson kívül 4 szaktanár és egy mentor is segítette a fejlesztőmunkát, az iskolai felzárkóztatást, illetve csökkentették a lemorzsolódást. A tanulást segítő foglakozások mellett a gyerekeknek szabadidős programokat szerveznek. Az egyénileg, illetve kis csoportokban végzett fejlesztő munka hatékony segítséget nyújtott a gyermekek önbizalmának, elfogadottságának, iskolai teljesítményének javításához, fejlesztéséhez. Az Ökumenikus Segélyszervezet rendezvényen részt vevő szociális és fejlesztési igazgatója a jó eredményekkel záruló programmal kapcsolatban azt mondta, hogy az ilyen jellegű segítő munka szempontjából is a folytonosságon van a legnagyobb hangsúly. Rácsok Balázs példaként említette, hogy bár a gyerekek körében voltak iskolai bukások az évvégén, de a Tanoda működésének ideje alatt, a nyári korrepetálásoknak köszönhetően az évismétléseket mindig sikerült elkerülni, illetve a nyolcadik osztályt befejezők közül mindenkinek sikerült továbbtanulni.
Közel 10 éve működtet Tanodát Olaszliszkán az Ökumenikus Segélyszervezet
Az Ökumenikus Segélyszervezet az 1998-as árvíz és az azt követő rehabilitációs munka és mentális gondozás idején került kapcsolatba Olaszliszka községével és térségével. A szervezet Olaszliszkai Fejlesztőháza pedig 2001-ben kezdte meg a több gyermeket nevelő, szociálisan hátrányos helyzetű családokat segítő tevékenységét. A 2006-ban megkezdett Tanoda program folytatásaként pedig a 2013. július 1. és 2015. június 30. között megvalósuló jelen projektben több mint 50 gyermeknek biztosította rendszeresen a Tanoda szolgáltatásait, melyekbe több alkalommal a gyermekek szüleit is bevonta, illetve két év alatt összesen 150 gyermeket ért el a településen. A program az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program ad lehetőséget, az Ökumenikus Segélyszervezet TÁMOP-3.3.9.C-12-2012-0073 számú, „Jók vagyunk együtt!“ - Tanoda program folytatása Olaszliszkán elnevezésű projektjének keretében valósult meg.
Felhőtlen gyermekkor Olaszliszkán is
Az Ökumenikus Segélyszervezet éves országos munkájában különösen nagy hangsúlyt helyez a hátrányos helyzetű gyermekek, családok fejlesztésére. Éppen ezért idén másodszor indította el Felhőtlen gyermekkor című adománygyűjtését és programsorozatát. Az ilyen felhívások során érkező adományok segítenek lefedni a gyermekeket segítő központokban zajló egész éves munkának azon részeit, melyre nincsen más finanszírozás. Az Ökumenikus Segélyszervezet közreműködésével évente másfél ezer gyermek kap esélyt a felzárkózásra, a teljesebb gyermekkorra. A Felhőtlen gyermekkor országos akció stratégiai partnere idén is a Tesco-Global Áruházak Zrt., így nemcsak a 1353-as adományvonalon (hívásonként 250 forint), de az áruházlánc kasszáinál június 20-ig kapható 250 forintos kuponok megvásárlásával is bárki hozzájárulhat a gyermekek körülményeinek javításához, a felzárkóztató és közösségi programokhoz valamint a segélyszervezet nyári táboraihoz.