Albert Schweitzer-év Németországban – 200 jótékonysági koncert a 100 éve alapított lambarénéi kórház javára

Albert Schweitzer-év Németországban – 200 jótékonysági koncert a 100 éve alapított lambarénéi kórház javára

Share this content.

„100 év emberség” – ez a mottója a berlini Vilmos császár emléktemplomban január 14-én ünnepélyesen meghirdetett és megnyitott 2013-as Albert Schweitzer-évnek. Az 1875. január 14-én az elzászi Kaysersbergben született orvos, író, filozófus, teológus, orgonaművész, az istenáldotta tehetségű „nagy fehér doktor” születésnapján jelentették be, hogy az általa 100 éve alapított lambarénéi kórház javára 200 jótékonysági koncertet tartanak Németországban és szerte Európában. Mind a 200 helyszín olyan templom, ahol a béke Nobel-díjas Schweitzer egykor maga is adott orgonakoncertet afrikai kórháza támogatásának céljából. Forrás: epd.de; evangelisch.de; www.albert-schweitzer-100.de; www.albert-schweitzer-zentrum.de; Szöveg: dr. Békefy Lajos

 

Német elnök: A kölcsönös tisztelet a globalizált világban sem kerülhető meg

Joachim Gauck szövetségi elnök írásos köszöntőjében, amelyet a megnyitó ünnepélyre küldött,  méltatta Albert Schweitzer korszakos jelentőségét. „Útkészítő volt, neki köszönhetjük, hogy az általános orvosi ellátás és a szociális gondoskodás emberi alapjog lett.” Majd a vezető német politikus hozzátette: a felebaráti szemlélet és a kölcsönös tiszteletadás eszméje, amelyre Schweitzer egész életével felhívta a figyelmet, a globalizált világban sem kerülhető meg. A „100 év emberség” mottóval meghirdetett jótékonysági év védnökségét dr. Friedrich Schorlemmer evangélikus teológiai professzor vállalta.

Örvendetes, hogy a modern kommunikációs eszközök is részt vállalnak a jótékonysági év lebonyolításából. A bevezetőben feltüntetett honlapokon, így a német Albert Schweitzer Központ weblapján, valamint az újonnan szerkesztett 100 év emberség lapon minden aktuális információt megkaphatunk rendezvényekről, koncertekről, előadásokról, kiállításokról, ünnepélyekről, publikációkról. Az előkészületek alaposságát remélhetőleg eredményes folytatás követi. Alkalmanként mi is tájékoztatjuk majd olvasóinkat az aktuális érdekességekről.

Az 1913-ban alapított lambarénéi, akkor még elsősorban leprakórház mai felújítási költségei meghaladják az 5 millió eurót. A költségeknek eddig csak 10%-ára van fedezet. Az Allensbachi Közvélemény-kutató Intézet adatai szerint a német lakosságnak mintegy 88%-a ismeri többé-kevésbé Schweitzer nevét és munkásságát, 26%-nak három példaképe között is szerepel. Sokan emlékeznek életére, az élet feltétlen és kölcsönös tiszteletének a gondolatára, a Jézus életére vonatkozó kutatómunkájára, s főként arra, hogy kivételesen nagy tehetsége volt az orgonajátékhoz, s korának kiváló Bach-ismerője, valamint ihletett  előadója volt. Az is megmaradt sokak emlékezetében, hogy Lambarénéből írt tiltakozó levelet az atomfegyver-kísérletek ellen, amire John F. Kennedy amerikai elnök személyes levélben reagált. A jótékonysági év keretében orgonakoncertek lesznek például a berlini, magdeburgi, hildesheimi, würzburgi, limburgi dómban. Párizsban húsvét után egy teljes hetet szentelnek az akciónak. Esslingenben június végén orgonaéjszakát tartanak folyamatos Bach-muzsikával, Frankfurtban, Braunschweigben, Koppenhágában és Moszkvában pedig több napos szimpóziumokra kerül sor.

Etika, ami napról napra aktuálisabb lesz

Nemrég érdekes interjút közölt az evangelisch.de internetes egyházi honlap Einhard Weberrel, az Albert Schweitzer Német Segélyszervezet elnökével. Ebben ő fogalmazta meg azt, hogy Schweitzer etikája napról napra aktuálisabb lesz. A Hegyi beszéd etikáját akarta átültetni a mindennapi életbe. Jézus követésében ezért hagyta ott az ígéretes európai professzori karriert, gyógyítani, segíteni indult Afrikába. Ott is az egyenlítői vidékre, ami önmagában embert próbáló körülmény az európaiak számára. Totál őserdő, totál trópus. De ő úgy értelmezte a vallást, mint ami szerint az ember az emberért van. Schweitzernél szó és tett abszolút módon fedte egymást. Az akkori viszonyok annyira kezdetlegesek voltak Lambarénében, hogy a misszionáriusoknak épített házacskában laktak az orvosok. Mindent Schweitzer finanszírozott. Sikeres könyvei, előadásai tiszteletdíját, európai és amerikai orgonakoncertjeinek a bevételét teljes egészében az afrikai kórházra fordította. Példája sokakat ösztönzött kisebb-nagyobb adakozásra, adományozásra, szponzorálásra. Béke Nobel-díjának pénzhozadékát is mindenestül Lambarénének adta.

A kultúra mélyrepülésének oka az etika hiánya - a schweitzeri credo

Önéletírásából, leveleiből tudjuk, hogy már nagyon fiatalon elkezdett töprengeni az európai kultúráról. 1900-ban kialakult az a meggyőződése, amelyet aztán később, 1923-ban kiadott kultúrfilozófiájának az első kötete elején fogalmazott meg így: „A kultúra mélyrepülésének a korszakában élünk, mivel egyre inkább hiányzik az etika.” Az őserdő csendjében jutott el a felismerésig, amelyet aztán korszakos etikai elvként is megfogalmazott: Tiszteletadás az élet előtt! Pontosan így fogalmazott: „Élet vagyok, mely élni akar a többi élettel együtt, ami szintén élni akar.” Ez a schweitzeri credo, hitvallás. Innen kiindulva erőteljesen bírálta a filozófiát, ami 1850 óta érzékelhetően etikai vákuumot teremtett, azaz nem foglalkozott etikai kérdésekkel. Ezért mind nagyobb lett az emberiségnek a teremtett világgal szembeni felelőtlensége éÉppen az etikai hiányosságok miatt. Pontosan ezt hivatott pótolni az élet tiszteletének központi elve gondolkodásában és életgyakorlatában. És ezt az elvet nemcsak az emberekre, hanem a teljes élővilágra is vonatkoztatta. Igazi ökológiai etikát teremtett, mielőtt még az emberiség ráébredt volna a környezetvédelmi, természetvédelmi feladatok életbevágó fontosságára. Schweitzer egész élete és életműve az önzés, az egoizmus ellenpéldája volt. Az élet értelmét nem az önépítésben, önmagunk gazdagításában, hanem a másik ember, a felebarát segítésében, építésében, támogatásában ismerte fel és valósította meg. Más vallásokban ezt életszentségnek nevezik. 

500 orgonista jelentkezett, és a gaboni kormány is „beindult”

A Lambaréné megsegítésére meghirdetett évre máris sokan jelentkeztek. Több mint 500 orgonista iratkozott fel az előadói listára, Európából, de más kontinensekről is. Meglepő és nagyszerű ez az eredmény, és biztató is. A Schweitzer-év fővédnöke, Schorlemmer evangélikus teológus, aki maga is írt könyvet a nagy elzásziról, sajtónyilatkozatában rámutatott: nemcsak a gyűjtésről és az anyagiakról van szó, hanem a humanitás, az emberség újraaktivizálásáról, amire nem csak Lambarénének, hanem a mai világ embereinek is igen nagy szükségük van. A gaboni államelnök, Ali Bongo Ondimba fogadta az USA, Svájc, Franciaország és Németország Lambaréné-szakértőit, s megállapodott velük az újjáépítésben. Az elnök és a delegáció tagjai is hangsúlyozták a jótékonysági év hasznosságát Gabon és a kórház szempontjából. Gabonban is lesznek ünnepségek, ezekre már most kormányfőket, Nobel-díjasokat, orvosokat, professzorokat, művészeket hívtak meg. Lambarénében készül az új konferencia-központ, az ottani orvosi kutatóközpontot bővítik. A hivatalos állami ünnepségsorozatra Gabonban 2013. július 6-8. között kerül sor, első renden Lambarénében.

Akik Albert Schweitzert ismerték a neves kortársak közül, nem véletlenül beszéltek róla a legnagyobb elismerés hangján. Néhány véleményt idézünk. Winston Churchill: „Ő az emberiesség zsenije.” Martin Luther King baptista prédikátor, emberjogi harcos: „A jövő nemzedékeket fogja inspirálni. A történelemben azon nagyvonalú lelkek közé tartozik, akik mindent a másik ember javának szenteltek.” Albert Einstein: „Nem találkoztam még olyan emberrel, akiben a jóság és a szépség utáni vágy olyan tökéletesen egyesült volna, mint Albert Schweitzerben.” Inspirációjára, emberségére, etikus gondolkodására, élettiszteletére ma is valóban igen nagy szükség van.

 

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!