2. Keresztény Színházi Fesztivál: A kereszténység alapvetései a színpadon

2. Keresztény Színházi Fesztivál: A kereszténység alapvetései a színpadon

Share this content.

Forrás: MTi, összeállítás: Horváth-Bolla Zsuzsanna. Fotó: Balogh Zoltán
Budapest – Kocsis István Az áldozat című, Szent Margit legendáját feldolgozó drámájának bemutatója nyitotta meg az Újszínház második Keresztény Színházi Fesztiválját 2015. május 14-én, pénteken. A fesztivál holnap, május 23-án zárul.

Miért e fesztivál?

A fesztivál honlapján Dörner György, az Újszínház igazgatója a következőképpen fogalmazta meg küldetésüket: „Európa ősi görög-latin kultúrájú múltját senki nem vitatja – a keresztény gyökerekről azonban mostanság alig esik szó. Pedig már közel száz esztendeje, hogy a luxemburgi születésű német-francia kereszténydemokrata politikus, Robert Schuman (1886-1963), az Európai Unió alapító atyáinak egyike közzé tette tételét: „Az egyesült Európa vagy keresztény lesz, vagy nem is lesz.” Ezt ma már a bőrünkön érezzük: Isten helyén ma mind gyakrabban terpeszkedik az istentelen szabadosság, a kereszténység helyére pedig háború nélkül tolakodik be például az iszlám, és a legfőbb rossz – a hitetlenség és a magát egyházként definiáló üzleti vállalkozások tömege. Sosem volt aktuálisabb a roskadozó európai kereszténység feltámasztása: ezt sugallja, hogy az argentin születésű Ferenc pápa a Vatikánban két XX. századi elődjét – XXIII. Jánost és II. János Pált – avatja szentté. Színházunk küldetése e végsőkig globalizált világban: a színházművészet eszközeivel felmutatni és védeni nemzeti és keresztény értékeinket. Ezért hiánypótló és hagyományteremtő szándékkal életre hívtuk a Keresztény Színházi Fesztivált, amely nívós külföldi és honi, keresztény tematikájú produkciók segítségével próbál rávilágítani a hit és a szakralitás közösségformáló, valamint a kereszténység nemzetépítő és megtartó erejére. Nagy segítség ehhez az Újszínháznak a patinás terézvárosi Avilai Szent Teréz templom önzetlen együttműködése, valamint az, hogy a Fesztivált védnökként karolta fel a minden magyaroknak példamutató Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, az erdélyi Dévai Szent Ferenc Alapítvány létrehozója és Tarlós István, Budapest főpolgármestere.”

Dörner György igazgató az eseményt megelőző budapesti sajtótájékoztatón ehhez még hozzátette: „Keresztény szemmel nézve Európa nem egészséges. Válság válságot követ, amely tendencia valahol az erkölcsileg fellazult eszmerendszerekben gyökeredzik. Ennek fényében válogattuk össze a második Keresztény Színházi Fesztivál repertoárját. Az egységes, keresztény Európa jegyében hívtunk vendégelőadókat Olaszországból és Lengyelországból is, ahol a vallásosság talán intenzívebben áthatja a mindennapokat, ezáltal a művészetet is” - mondta Dörner György az immáron másodszorra életre hívott Keresztény Színházi Fesztivál programjának bővüléséről.

Milyen darabokat adtak elő?

A május 23-ig tartó rendezvénysorozatnak otthont adó Újszínház és a terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz-plébániatemplom mellett az idén új helyszíneken, a Nemzeti Színházban és a József Attila Színházban is zajlottak programok.

A Keresztény Színházi Fesztiválon látható volt a Fratelli Napoli Marionettszínház, amely gyönyörűen faragott, élethű bábjaival mesélte el Jézus születését. Az 1921 óta működő szicíliai marionettszínház mellett fellépett az Újszínházban a Teatro di Iaia az erőteljes társadalomkritikát megfogalmazó Csodák hálójában című előadással. A koprodukcióban készült zenés játék kortárs, haladó keresztény gondolatokat képviselt, a darab a ma emberének nagy kérdéseire kereste a választ zenével, szenvedéllyel, erőteljes színészi játékkal fűszerezve.

Az olasz vendégelőadások mellett a programban szerepelt az évszázadokkal ezelőtti hagyományokra építő misztérium musical is Lengyelországból. A Teatr „A” Totus Tuus című előadása II. János Pál pápa életét dolgozta fel egyedi, multimédiás vetítéssel és különleges koreográfiával.

Kocsis István Az áldozat című, Szent Margit legendáját feldolgozó drámájának, Az áldozatnak a bemutatója volt a II. Keresztény Színházi Fesztivál első előadása, amelyet Nagy Viktor rendezett. „A színjátszás nem több, mint emberábrázolás, ezért mi sem a szentet, hanem az embert szeretnénk megmutatni, azt a folyamatot, ahogy egy emberből szent lesz. A szakrális történetekhez meg kell találni azt a teret, amely utat tör ezeknek a gondolatoknak, érzelmeknek” – mondta a darab kapcsán a rendező.

Tordai Teri szerint azért hiánypótló a fesztivál, mert az emberek elszoktak a szakrális művektől, pedig szükség van az ilyen jellegű, vallásos darabokra. „Az áldozat felhívja a figyelmet arra, hogy hajlamosak vagyunk nem észrevenni a környezetünkben a zsenit, nem fedezzük fel a tehetséget” – tette hozzá a Jászai Mari-díjas színésznő.

Az Újszínház repertoáron lévő előadásai közül a fesztivál alatt volt utoljára látható az Árva Bethlen Kata Kökényessy Ági és Szarvas Attila előadásában, de búcsúelőadása volt Pozsgai Zsolt Szeretlek, Faust! című darabjának is, amely Mindszenty József sorsát dolgozta fel. 

Az Újszínházban látható volt a Szabó Magda Az a szép, fényes nap című művéből készült előadás és Pozsgai Zsolt Szeretlek, Faust! (Mindszenty) című darabja is. A Los Gringos zenekar egy budapesti és egy székesfehérvári kórus közreműködésével Mauricio Vicencio Andok mise című művét adta elő szintén az Újszínházban, de itt zenélt Dinnyés József is.

A rendezvényhelyszínekhez újonnan csatlakozó József Attila Színházban a Feketeszárú cseresznye volt látható Rékasi Károllyal a főszerepben, a Nemzeti Színházban pedig a Vidnyánszky Attila által rendezett Johanna a máglyán című darabot és Zelei Miklós Zoltán újratemetve, avagy egy kettézárt falu története című művét, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház előadását tekinthette meg a fesztivál közönsége.

A rendezvényen fellépett a magyarság sorsfordító eseményeit bemutató Ezeregyév című történelmi táncshowval az ExperiDance is. 

A terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz-plébániatemplomban május 20-án a Pesterzsébet-központi Református Kórus lépett fel, ugyanitt május 22-én pénteken a Nyíregyházi Cantemus Kórus vegyes kara ad koncertet. Az Újszínház tagja, Tordai Teri ötlete alapján a fesztivált gálával zárják május 23-án este, ezen a színház művészei mellett a Pesterzsébet-központi Református Kórus lép majd színpadra.

A fesztivál teljes ideje alatt Molnár János grafikus és festőművész kiállítását láthatták az Újszínház Galériában és a Bubik István Stúdiószínpad előterében.

A rendezvény fővédnöke Bolberitz Pál Széchenyi-díjas római katolikus pap, valamint Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár voltak.

A fesztiválról további információk érhetők el a www.ujszinhaz.hu oldalon.

 

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!