2015. február 12-én, a segélyprogramot bemutató sajtótájékoztatón Lehel László, a Segélyszervezet elnök-igazgatója hangsúlyozta: a helyszíni tapasztalatok megerősítették, hogy a lakhelyüket elhagyó családok helyzete a legtöbb helyszínen kritikussá vált. Az őket befogadó közösségek nem képesek hosszú távon kezelni az elhúzódó katonai krízis miatt tartósan náluk ragadó nagyszámú menekültet, így a háborús helyzet eszkalálódása mellett a belső menekültek kritikus helyzete is növeli egy tömeges menekültáradat megindulásának kockázatát. Lehel László megerősítette, hogy stratégiai fontosságúnak tartja és további nemzetközi és hazai forrásokból kívánja erősíteni a Segélyszervezet helyszíni szerepvállalását. A sajtótájékoztatón a Segélyszervezet helyszíni tapasztalatairól Bálint Gábor programvezető, a Külgazdasági és Külügyminisztériummal való összetett együttműködés jelentőségéről Kovács Ádám Zoltán a KKM nemzetközi együttműködésért felelős helyettes államtitkár beszélt.
A segélyprogramról
Az Ökumenikus Segélyszervezet januárban indult segélyprogramja 7 régiót érint: Míg Harkovba, Herszonba, Zaporizzsjába és Kijevbe már eljutottak az első segélycsomagok, az Ivano Frankivszkba, Lembergbe, illetve Kárpátaljára tervezett szállítmányok a következő hetekben jutnak célba. A Segélyprogram során mintegy 1350 család, összesen több mint 7000 fő részesül segítségben. A magyar segélyszervezet szorosan együttműködik helyi partnerszervezeteivel, az áruk beszerzése a logisztikai a költségek minimalizálása érdekében helyben történik. A programok koordinációját pedig a Segélyszervezet helyszínre delegált munkatársai végzik Kijevből és Zaporizzsjából. A segélyprogramot az Ökumenikus Segélyszervezet a több mint 100 szervezetet tömörítő ACT Alliance felkérésére és finanszírozásával végzi. A genfi székhelyű nemzetközi szövetség tagjai közül a bajor evangélikus tartományi egyház csatlakozott legjelentősebb támogatóként a magyarok által végrehajtott segélyakcióhoz, de érkeztek források Svédországból és a tengeren túlról is. Várhatóan a következő időszakban tovább nő a segítségnyújtásra fordítható keretösszeg.
A Segélyszervezet természetesen Magyarországról is várja a támogatásokat, a szervezet www.segelyszervezet.hu honlapján, illetve 11705008-20464565 számlaszámán (a közleményrovatba feltüntetve: „Ukrajna”) bárki csatlakozhat a gyűjtéshez, és elindult a 1353-as adományvonal is!
Háttér – A Segélyszervezet ukrajnai szerepvállalása az elmúlt 1 évben
Humanitárius gyorssegély
Az Ökumenikus Segélyszervezet 2014 februárjában Magyarországról elsőként ajánlott fel humanitárius segítséget a kijevi Szent Mihály-székesegyháznak, melynek kolostora az összecsapások kezdetétől gyakorlatilag átmeneti kórházként működve segítette a sebesültek ellátását. Az első pénzbeli támogatást a székesegyház gyógyszerek és kötszerek vásárlására fordította. Egy héttel később újabb, ezúttal kétmillió forint értékű, hiánypótló orvosi eszközökből álló adományt adott át a Segélyszervezet a kijevi Szent Mihály-székesegyházban, a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával. A sebesültek ellátáshoz szükséges kórházi eszközök (vérkészítmények, katéterek, infúziós készletek, fájdalomcsillapítók, oxigén maszkok) a helyszínen kerültek beszerzésre. Az eszközök átadásán Agapit püspök, a kijevi patriarchátus helytartója személyesen mondott köszönetet a magyar emberek önzetlen segítségéért. A segélyszállítmány egy részét a Szent Mihály-székesegyházzal kapcsolatban álló, az összecsapások sérültjeit ápoló kórházak kapták.
Rehabilitációs program Magyarországon
A kijevi összecsapások sérültjeit segítő orvosokat, ápolókat és önkénteseket öt-öt napos magyarországi programra fogadta az Ökumenikus Segélyszervezet a Külgazdasági és Külügyminisztérium 18 millió forintos támogatásával megvalósult program keretében. Az Ukrajnában kialakult válsághelyzet során a Majdan téren rendkívüli feladatokat ellátó, összesen 47 fő pszicho-szociálisan terhelt helyzetbe került, poszt-traumatikus stressz szindrómában szenvedő segítő rehabilitálódott két turnusban Hajdúszoboszlón.
Belső menekültek segélyezése
A segélyprogram március közepén két Nyugat-ukrajnai városban, Ivano-Frankivszkben és Lembergben folytatódott, amikor nemzetközi felkérésre az Ökumenikus Segélyszervezet a belső menekültek ellátásába kapcsolódott be. A szervezet munkatársai mindkét helyszínen higiéniás szereket, tartósélelmiszereket, illetve gyermekek ellátásához szükséges adományokat (bébiételt, tejport, pelenkát) adtak át a menekülteket ellátó helyi koordinációs központoknak. A helyszínen tartózkodó magyar munkatársak akkori beszámolója szerint ekkorra Ivano-Frankivszkbe már több száz, Lembergbe pedig több ezer menekült érkezett. Júniusban a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával újabb kelet-ukrajnai menekültek számára adtak át segélyárut a segélyszervezet munkatársai több mint 5 millió forint értékben. A lembergi Koordinációs Központban 170 ember vett át a Segélyszervezettől élelmiszert, higiéniai szereket valamint a gyermekek ellátásához szükséges segélyárut Ivano-Frankivszkban pedig 196 menekült részesült segélyben. A Segélyszervezet munkatársai a segélyakciók végrehajtása mellett több alkalommal vetek részt tényfeltáró utakon és nemzetközi egyeztetéseken, a minél hatékonyabb segítségnyújtás érdekében. Október 8-án az Ökumenikus Segélyszervezet küldöttséggel érkezett Ukrajnába, melynek tagja Lehel László, a Segélyszervezet elnök-igazgatója és Lévai Anikó, jószolgálati nagykövet is. A látogatás során a küldöttség a Segélyszervezet beregszászi központjában adott át tanszer-adományokat, a szervezet 80 helyi hátrányos helyzetű gyermek felzárkózását segítő programjának támogatására, illetve találkozott a kárpátaljai magyar egyházi- és közélet képviselőivel. A magyar küldöttség Ivano Frankivszkben adományokat adott át Kelet-Ukrajnából menekült nagycsaládoknak, mely a télre való felkészülés jegyében főként meleg takarókból és komplett ágyneműkből összeállított segélycsomagokból a szervezet munkatársai személyesen adták át a hónapok óta átmeneti szállásokon elhelyezett családoknak.
Koordináció
A konkrét segélyezés mellett az Ökumenikus Segélyszervezet humanitárius koordinációban szerzett tapasztalatai is fontos segítséget jelentenek a menekülteket fogadó megyék számára. A magyar szervezet a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával még 2013-ban tartott képzéseket ukrán katasztrófavédelmi és civil szakemberek számára, így a 2014-ben tömegesen érkező menekültek ellátása már magyarországi mintára szerveződhetett meg. A hatékony „egyablakos” rendszer megvalósítása olyan sikeres volt, hogy a gyakorlatot az ország más megyéiben is átvették.