Átadták a Magyar Civil Becsületrendet

Átadták a Magyar Civil Becsületrendet

Share this content.

Budapest – Az Ars Humanica Hungarica Kör, amelyet tudósok, egyházi személyek, művészek és művészetpártolók alkotnak, 2011-ben alakult, és megalapította a Magyar Civil Becsületrendet, hogy ily módon ismerje el a nemes emberi alapértékeket felmutató cselekedeteket és a civil kurázsit. 2014. február 9-én harmadik alkalommal került sor a kitüntetés átadására, amelyet négyen vehettek át: Sz. Bíró Zoltán történész, Iványi Gábor lelkész, Deák Gábor újságíró és Ungváry Rudolf író. A szervezők a kitüntetettek méltatására Fabiny Tamás püspököt, az Ars Humanica Hungarica Kör egyik alapító tagját kérték fel. Szöveg és fotó: Horváth-Hegyi Áron

A kör tagjai három fontos rendező elvet alapvetésként rögzítettek: teljes és tényleges civil függetlenség, anyagi és politikai függetlenség, humán értékelvűség. A kitüntetés anyagi díjazással nem jár, értékét kizárólag az azt odaítélők által képviselt szellemi-erkölcsi tőke adja. 

A négy kitüntetett 2012 októberében - saját költségén - Örményország fővárosába, Jerevánba utazott, hogy bocsánatot kérjenek az örmény néptől azért, mert a magyar kormány kiadta Azerbajdzsánnak az „azeri baltás gyilkosként" elhíresült Ramil Safarovot, az örmény Gurgen Margarjan gyilkosát.

A püspök beszédét a következőképpen zárta: „Szeretném, ha az egyházak nem válnának a politikai kereszténység áldozataivá, részei lennének viszont a civil társadalomnak, ahol természetes a közösségi felelősségvállalás. Ennek jegyében úgy gondolom, hogy fontos üzenetünk lehet a társadalom egészéhez, benne a politikai pártokhoz, kormányhoz és ellenzékhez egyaránt. Ez pedig: a politika és az erkölcs igenis össze kell hogy férjen. Nem lehet olyan vélt vagy valós érdek, amely szemben áll nemcsak a zsidó-keresztény erkölccsel, hanem általában a humánus értékrenddel.  Arra szeretnék rámutatni, hogy egy közösséget ne az érdekek, hanem az értékek határozzanak meg. A »jereváni négyesfogat« ilyen értéket képviselt, képvisel. Köszönet nekik érte."

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!