Az 1956-os forradalom leverését követően nyugati szomszédaink még teljes egységben, egy szívvel, egy lélekkel viszonyultak segítőkészen a magyar menekültek tízezreihez. A példás hozzá(nk) állást idézik azok a dokumentumok is, amelyekből most reprezentatív összeállítást tettek közzé az Ausztriai Magyar Lelkigondozó Szolgálat főhadiszállásán, az 1957 óta szinte fogalommá vált Capistrangasse 2. szám alatti otthonban. Fogalommá a kezdetektől vált az intézmény – 2000-ben bekövetkezett haláláig itt lakott az evangélikus lelkész, Szépfalusi István –, amely az 1961-ban az általa megalapított Bornemisza Péter Társaságnak is mindmáig központja. A múlt vasárnap itt megnyitott kiállítás anyagából is kitűnik, hogy az édesanyjával 1955-ben, tehát a forradalom előtti esztendőben Bécsbe visszatelepült Szépfalusi István majd felesége, Wanner Márta lényegében egész további életét e kettős szolgálatnak szentelte: a múlt rendszer mindenkori menekültjei (lelki)gondozásának és a kultúraszervező tevékenységnek. A tervek szerint az állandósuló (és bővítendő) kiállítás most főként az előbbinek szentel nagyobb figyelmet, különös tekintettel a forradalom leverését követő napok, hetek, hónapok történéseinek. A közszemlére bocsátott dokumentumok egyértelműen bizonyítják, hogy az Ausztriai Evangélikus Egyház példás gyorsasággal kereste, és Szépfalusi István személyében meg is találta a megfelelő személyt a menekült magyar hittestvérek felkarolására. Állami egyetértéssel már 1956. november 5-én (!) kinevezték menekültgondozó lelkésznek Bécsbe.
Az 1956-os magyarországi forradalom és szabadságharc, illetőleg az annak leverését követő magyar menekülthullám ausztriai recepcióját dokumentáló kiállítás megnyitását adventi együttlét előzte meg az Ausztriai Magyar Evangélikus Gyülekezet havonkénti istentiszteleteinek teret adó tágas kápolnában. Az osztrák főváros 7. kerületében, a Lindengasse 44/a címen található „Feltámadás templom” igazán különleges: a torony nélküli szakrális hely egy társasház földszintjén húzódik meg. (Nem mellékes tény, hogy osztrák gyülekezetének az a magyar származású Fónyad Pál volt éveken át a lelkésze, aki ma is elnöke a Martin Luther Bund ausztriai szervezetének.)
Az Advent az emlékezés jegyében címemmel tartott templomi alkalmon szokatlanul magas színvonalon előadott zeneművek szőtték át az 1956-ra reflektáló prózai és lírai idézeteket. Igehirdetéssel Juhász Réka, az Ausztriai Magyar Evangélikus Gyülekezet 2015 szeptemberében beiktatott lelkésze szolgált, aki Jn 1,1-14 alapján – egyebek mellett – arra is rámutatott, hogy elsősorban „nem a sötétség legyőzésére kell törekednünk, hanem a világosság befogadására”.
A Capistrangasséba történő átvonulást követően a Bornemisza Társaság jelenlegi elnöke, dr. Bartók Miklós orvosdoktor nyitotta meg az '56-os magyar menekültek lelki gondozását dokumentáló kiállítást. Köszöntötte a mintegy félszáz megjelentett Karl Schiefermair, az Ausztriai Evangélikus Egyház A.B. Főtanácsosa és dr. IngeTroch, a bécsi egyházkerület felügyelője is, majd a résztvevők szeretetvendégség keretében osztozhattak e különleges adventi alkalom testi és szellemi ajándékain.