Az önkéntes csapat felügyeletét Rachel Eskesen végzi majd, aki folyamatos kapcsolatban fog állni a fiatalokkal, akik reménység szerint megismerik majd nem csak az illető intézményeink munkáját, hanem részt vesznek majd az egyház mindennapjaiban, megismerik majd kapcsolatainkat, barátságokat kötnek gyülekezeteink- és intézményeink tagjaival és egy év alatt előrelépéseket tesznek majd a magyar nyelv ismertében is.
A közös kibocsátó istentiszteleten mind a hét szolgálatra indulóért szólt az imádság. Rachel Eskesen Lukács evangéliuma (24,44-53) alapján tartott igehirdetésében hangsúlyozta, hogy a fiatalok forduljanak szeretettel, nyitott szívvel mások felé, legyenek bátrak, legyenek készek tanulni, tapasztalni és közben emeljenek szót az igazságosság, a béke érdekében és járjanak a hitben.
Dr. Fabiny Tamás médiáért, külkapcsolatokért és a diakóniai munkaágért egyaránt felelős püspök az önkéntesekhez intézett szavaiban kiemelte mennyire fontos szolgálat az, amit az amerikai fiatalok vállalnak. Fontos, hogy nyitottak legyenek és befogadóak, hiszen kulturális hátterük más lehet, mint amit itt fognak majd tapasztalni. A püspök arra is kérte a fiatalokat, hogy próbáljanak meg objektívek lenni a magyarországi történések iránt.
Bemutatkoznak az önkéntesek
Az alkalmon igyekeztünk megismerni a Magyarországon szolgáló önkénteseket és terveiket. Összeállításunk személyes vallomásaikon, valamint az általuk diakóniai szolgálatunknak beadott személyes gondolataikon alapul.
Charlotte Flynn Budapesten a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumban, az angoltanárok segítőjeként fogdolgozni. Emellett a roma és nem roma fiatalok közötti párbeszéd elősegítésén szeretne fáradozni, küzdve a sztereotípiák és a rasszizmus ellen.
„Wisconsinban és Új-Mexikóban éltem – mondta. – Olyasvalaki vagyok, akit minden érdekel. Szeretek tanulni másoktól és szeretek közösségben lenni másokkal. A hitbeli tapasztalataim, eddigi amerikai és korábbi külföldi életem arra tanított, hogy megbecsüljem a különbözőség harmóniáját és egységét, amely mindenütt az emberiség része. Remélem, hogy önkéntes évem alatt jobban meg fogom tudni érteni, hogy Isten világában hogyan férhetünk el együtt.”
Hope Johnson Szombathelyen fog szolgálni és segíteni fog az angol oktatásban a Reményik Általános Iskolában, de a tervek szerint betekintést fog nyerni a szombathelyi evangélikus élénk gyülekezeti életbe, a női körbe, az idősek és fogyatékosok között végzett szolgálatba is.
„Mason Cityben nőttem fel, a Trinity Lutheran Church tagja vagyok. Édesanyám az utóbbi tíz évben lelkipásztorként szolgált itt. Szeretem a szójátékokat, a kézműveskedést és a macskákat.”
Kirsten Larsen Miskolcon fog segíteni az angol képzésben és a tervek szerint zenei képzettségét is kamatoztatni fogja az itteni evangélikus gimnáziumban. Szeretne a környező szórvány települések egyházi életébe is betekintést nyerni.
„Eredetileg Washington államból White Salmonból származom, a Gustavus Adolphus College-ban végeztem, matematika szakon. Szeretek futni, kirándulni, túrázni, szeretem megoldani a problémákat. Zongorázom, gitározok és orgonálok.”
Aliyah Richling a békéscsabai gyülekezetben fog szolgálni. Az angol oktatásban lesz neki is szerepe a helyi iskola különböző intézményeiben, de tervei szerint bekapcsolódik majd a zenei életbe és a helyi kórus munkájába is. A közeli Békésen ő is aktív tagja lesz azoknak a fiataloknak, akik a roma és nem roma fiatalok közötti párbeszédet szeretnék előmozdítani.
„Eredetileg a Wisconsin állambeli La Crosse-ból származom, az ottani Luther College-ban és a Wichita Állami Egyetemen végeztem. 2013 és 2015 között kórusvezető voltam. Imádok zenélni, nyelveket tanulni, festeni, kirándulni és van egy imádni való kétéves macskám, Baelish.”
Sara Swanson a Nyíregyházi Evangélikus Roma Szakkollégiumban fog szolgálni, de ő is szeretne angolt oktatni a város iskoláiban.
„Most fejeztem be fizika szakon a minnesotai St. Olaf College-ot. Eredetileg Alaszkából származom, szeretek sokat a szabadban lenni, új dolgokat tanulni, élvezni az élet sokféleségét.”
Andrew Texley Nyíregyházán fog dolgozni a kertvárosi gyülekezethez tartozó diakóniai ellátórendszer intézményeiben, így az Oltalom Szeretetszolgálatnál a hajléktalanok között, alkohol és drogfüggők között, anyaóvóban élő nők és gyerekek között. Tapasztalatokat szeretne gyűjteni a Joób Olivér Szeretetotthonban az idősek között végzett szolgálatban is.
„A Nebraska állambeli Albionból jöttem, történelem tanulmányokat folytattam a Kearney Egyetemen. Már alig várom, hogy a magyarok között szolgálhassak. Izgatottan várom, Isten mit tartogat számomra ebben az évben.”
Jonathan Young Szarvason angolt és hittant fog oktatni a Benka iskolában, de az Ótemplomi Szeretetszolgálat munkájába is betekintést fog nyerni.
„Most végeztem az austini Texas Egyetemen, klasszika filológiát, latint és ógörögöt tanultam. Érdekel a történelem és a kultúra. Szabadidőben szeretek dobolni más zenészekkel.”